ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОБСТВЕНОСТ

В УНИВЕРСИТЕТСКАТА

ИНФОРМАЦИОННА СРЕДА

Български (България) English (United Kingdom)

Актуалност и значимост на изследваната проблематика

  По последни статистики от 31 декември 2011 г. потребителите на Интернет са 2 267 233 742 души, или около 32.7% от населението на света. Някои от тях до такава степен са привикнали към "сърфирането" в необятното му пространство, че трудно биха могли да си представят ежедневието без него. Това е лесно обяснимо, имайки предвид факта, че посредством възможностите, които Мрежата предлага, хората по цял свят осъществят почти едновременен достъп до буквално неограничен брой продукти, услуги и информация.

  Съотнесена към интелектуалната собственост, тази интерактивна действителност безспорно се превръща в голямо предизвикателство пред правната закрила на обектите на интелектуална собственост, включително произведения на литературата и на науката и пред правната защита на субективните интелектуални права. Това се дължи на факта, че в киберпространството много лесно се създават условия за противозаконна дейност, между чиито аспекти на проявление е и използване на обекти на интелектуална собственост без съгласието на носителите на изключителни права върху тях.

  Във връзка с изложеното избраната в настоящият проект тематика обхваща актуални проблеми от областта на интелектуалната собственост в съвременното информационно общество. Научният интерес към проблемите на интелектуалната собственост в дигиталното пространство заема една от важните позиции в научните изследвания на редица учени в областта на юридическите науки в България като: Б. Неделчева, В. Кискинов, Г. Димитров, Б. Борисов и др. Авторско-правните проблеми в дигиталното пространство представляват интерес за изследователи и практици, както в страните членки на Европейския съюз, така и по целия свят.

  Съществуват множество дискусионни въпроси, свързани с проблематиката на интелектуалната собственост, авторското право и Интернет, но все още комплексно изследване за интелектуалната собственост като елемент от виртуалната култура на университетката информационна среда в нашата страна – не съществува.

  Изследваната проблематика придобива актуалност с оглед повишената роля и значение на Интернет, превърнал се в неразделна част от облика на съвременното студентско общество. Друга съществена характеристика, обуславяща актуалността на темата е и все по-широкото навлизане на тенденциите за свободно използване на информационните източници в дигиталното пространство с научни и образователни цели.

Цели на проекта

  Основна цел на проекта е да изследва съзнанието и културата на поведение сред младите хора и по-конкретно студентите за опазване на интелектуалната собственост в Интернет. С разработването на този проект ще бъде направено детайлно проучване на проблематиката за използването на пиратски продукти от младите хора.

  Важна цел на проекта е и акумулиране на изследователски материал, който ще намери приложение в актуализиране на съществуващите учебни програми, свързани с изучаването на интелектуалната собственост и прякото приложение в образователния процес. Цел, свързана с постигане на устойчивост на проектните резултати в перспектива е създаването на уеб-сайт на проекта, на дигитална библиотека и на електронно списание – платформи за бъдещо развитие и стимулиране на международно сътрудничество с колеги от страната и чужбина.

  Анкетните проучвания имат за цел да очертаят една по-ясна картина за отношението на младите хора към интелектуалната собственост в Интернет. Получените данни ще бъдат обработени с корелационен и вариационен анализ, за да се очертаят основните трендове и времеви редове. Ще бъде направен опит за създаване на прогнозни резултати.

Научно-изследователски задачи на проекта

Проектът си поставя научни задачи на две нива:

  Първо ниво е свързано с натрупване на информация. Провеждане на научно изследване, което цели на базата на емпирично проучване и теоретичен анализ да установи, систематизира, обобщи и анализира фактологичната информация по изследваната комплексна проблематика. На следващ етап от работата ни, след рефлексивно посочване на предпоставките и тяхното методологическо обработване с цел да послужат като инструменти за създаване на група от лекционни курсове, които ще повишат виртуалната култура и бекграунда на младите хора. Тези две научни задачи ще се съчетаят едновременно с една трета – гражданска, целяща да събуди дебат и чувствителност към неправомерното използване на информационни ресурси в Интернет. В този смисъл това ниво си поставя чисто аналитични задачи, без да пренебрегва възможността някои от постигнатите резултати да имат изследователски характер.

  Второ ниво има основна задача да се създаде обща и комплексна методология за повишаване на виртуалната култура на младите хора, разпространение на знание по интелектуална собственост и популяризиране на целите, дейностите и резултатите от проекта. За тази цел ще бъдат:

  • организирани 2 семинара в първи етап, които ще бъдат проведени в два от университетите взели участие в анкетното проучване, 1 семинар във втория етап в базовата организация и една конференция с международно участие във края на втория етап на които ще бъдат изнесени лекции и доклади за правната закрила на обектите на интелектуална собственост и за правната защита срещу нарушения на субективните права на интелектуална собственост;
  • създаване на електронно списание с цел популяризиране на получените резултати от изследванията на второ ниво;
  • създаване на електронна библиотека със свободен достъп, която ще може да бъде използвана от всички потребители, като за закрилата на авторските материали ще бъдат прилагани лицензи за свободен достъп от типа Криейтив Комънс;